קרנות השתלמות

קרנות השתלמות הן בעצם תוכניות חסכון לתקופת זמן מוגדרת, בדרך כלל שש שנים, כאשר בתקופה זו גם העובד וגם המעסיק מפקידים סכום מסוים לאותה קרן, סכום ההפקדה מחושב על פי השכר של אותו עובד, ברוב מקומות העבודה נהוג שהעובד מפריש 2.5%  מהשכר שלו והמעביד מפריש 7.5%, זהו השיעור שמביא להקלות המס הכי גדולות, אבל הוא אינו מחויב על פי החוק.

קרן ההשתלמות נקראת כך משום שבעבר היה נהוג שקרן ההשתלמות ניתנת רק למי שיוצא להשתלמות, אבל היום אפשר למשוך את הקרן בתום תקופת החיסכון ללא תנאים כלשהם.

אם בכל זאת המטרה של משיכת הכספים היא לצורך השתלמות ניתן בדרך כלל למשוך אותה לאחר שלוש שנים.

הרבה אנשים שואלים את עצמם מה ההבדל בין קרן השתלמות לבין תוכנית חיסכון רגילה, מלבד העובדה שגם המעסיק מפריש כסף והתשובה העיקרית היא שהממשלה שמעונינת לעודד את השכיר לחסוך מציעה פטור ממס על קרן החיסכון בניגוד לתוכניות חיסכון והשקעות אחרות ולכן מדובר ביתרון גדול.

אם אתם כשכירים שייכים להסכם הקיבוצי, המעביד שלכם חייב לתת לכם קרן השתלמות, אבל במקומות עבודה שבהם לא קיים הסכם קיבוצי, ההחלטה בנוגע לקרן השתלמות נתונה למשא ומתן בין העובד למעביד, כאשר מעבידים רבים מציעים זאת כאחת ההטבות אשר יגרמו לעובד לרצות ולהעדיף  את החברה שלהם על פני חברה אחרת.

גם היום הרבה אנשים אינם מודעים לעובדה שם יכולים לבחור בעצמם את קרן ההשתלמות שלהם, בדרך כלל כאשר הם נמצאים במקום העבודה, מגיע לשם נציג בית ההשקעות שעמו המעסיק עובד ומציע את קרן ההשתלמות, העובד שחושב שזו הברירה היחידה שיש לו בוחר באותה קרן השתלמות מבלי לעשות השוואה בין קרנות השתלמות מגוונות הקיימות ומבלי לבחור איזו קרן הכי מתאימה לו ולצרכים שלו. גם אם העובד בחר קרן השתלמות וכעבור תקופה מסוימת הוא התחרט מסיבה כזו או אחרת, העובד יכול על פי חוק הפיקוח על נכסים פיננסים לעבור לקרן השתלמות חדשה בכל תקופה שבה הוא בוחר, כאשר גם אם הוא עובר לקרן השתלמות חדשה הוא עדיין שומר על הוותק שלו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Go to Top