חוקים וכללים

החוקים והכללים למשחק טניס שולחן :

טניס שולחני הוא אחד מענפי הספורט הגדולים שהולכים ומתפתחים בתקופה האחרונה בישראל. בדומה לכל ענף אחר, הטניס השולחני כולל כמה חוקים וכללי משחק חשובים על מנת שהמשחק יתקיים ובסוף ייקבע מי הוא השחקן הזוכה ומי המפסיד.

התחרויות מתקיימות בין שני צוותים שכל צוות יכול להיות עם שחקן בודד או זוג שחקנים (שחקן אחד או שני שחקנים בכל צוות). המשחק מתחיל כאשר מכים את הכדור במחבט הטניס הידני לעבר הצד של היריב. התוצאה הסופית מחושבת לפי מספר הנקודות שהשיגו השחקנים בתחרות, אשר הראשון שישיג 11 נקודות הוא זה שיזכה. משחק זה דורש זריזות ותגובות מהירות.

משחק זה נערך מעל שולחן מיוחד במידות של 1.5 X 2.7 ובגובה של 76 ס"מ מעל הרצפה הוא בנוי בצורה מלבנית ובדרך כלל בצבע ירוק, כחול כהה או שחור. השולחן מחולק לשני חלקים שווים, המופרדים זה מזה בקו לבן, 3 קווים לאורך ששניים מהם בצדדי השולחן והשלישי באמצע, בנוסף לשני קווים שוליים של השולחן ברוחב של 2 ס"מ כל אחד. באמצע השולחן מוצבת רשת המפרידה בין שני איזורי היריבים בגובה של 15.2 ס"מ. המחבט של טניס שולחני נמצא באורך של כ 15 ס"מ. הכדור שמשתמשים בו למשחק שונה מהכדור של הטניס הרגיל אשר המשקל שלו קל מאד בקוטר של 40 מ"מ מחוספס, חלול ועשוי מצלולואיד.

  • כאשר שחקן אחד משחק מול השני- לחבוט את הכדור כך שינחת בצדו השני של השולחן ומי שזוכה הוא הגורם ליריבו אי יכולת לחבוט את הכדור בחזרה או שיצא מתחום המגרש.
  • מתי חוזרים על אותה מכה? במידה והכדור נוגע ברשת או באחד מצדדיה. ובמידה והיריב מכה את הכדור לפני שהוא נוגע בחלק שלו מהשולחן.
  • חישוב הנקודות – כאשר מספר הסיבובים הוא 7 או 9 מי שמקבל 11 נקודות הוא זה שזוכה אך במידה ושני המשחקים קיבלו שוויון 10/10 שניהם ממשיכים לשחק עד שאחד מהם מקבל שתי נקודות יותר מהשני והוא זה שינצח. אחרי הנקודה ה 5 השחקנים מתחלפים במקומות שלהם. ואם עד הסיבוב ה 21 עדיין יש שוויון של 20/20 אז ממשיכים עד שאחד מנצח בשתי נקודות.
  • עבירה על חוקי המשחק כאשר גופו או מחבטו של השחקן נוגעים ברשת השולחן אז נקודת ניצחון מחושבת ליריב. אם הכדור נוגע במחצית השולחן של השחקן אז שתי נקודות מחושבות לטובת המתחרה. ובמידה והשחקן ביצע מכה כפולה במחבט.

    חוקי ספורט נוספים :

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Go to Top